VIDEO: Menstruacija in higienski pripomočki

Telesni razvoj in pojav menstruacije je normalni pojav pri ženskah ob vstopu v puberteto. Poučni video, ki ga je pripravila oddaja Infodrom na zelo jasen in zanimiv način prikaže, kaj je menstruacija, kdaj se pojavi, kaj je zanjo značilno in dobro spregovori o najpogostejših higienskih pripomočkih, ki jih ženske v času menstruacije uporabljajo.

Menimo, da je film zelo poučen in zanimiv, zato smo ga preoblikovali v interaktivni video.

Zlasti je interaktivni video namenjen gluhi in naglušni populaciji mladostnikov, saj verbalno razlago podprta z vizualno informacijo, tako, da omogoča dobro razumevanje menstruacije in higienskih pripomočkov, ki jih ženske uporabljajo.

IME INTERAKTIVNEGA VIDEA

• Menstruacija in higienski pripomočki

TEMA

• Menstruacija in higienski pripomočki

UČNI CILJI

• Otrok opiše, kaj je menstruacija in kaj je zanjo značilno.
  • Otrok našteje najpogosteje uporabljene higienske pripomočke, ki jih ženske uporabljajo v času menstruacije.
  • Otrok opiše značilnosti najpogosteje uporabljenih higienskih pripomočkov.

STAROST

Igra je primerna za otroke od 5. razreda OŠ dalje oz. za otroke, ki se za področje telesnega razvoja zanimajo že prej. Zlasti je igra namenjena gluhim in naglušnim otrokom, kot pomoč pri osvajanju novih pojmov in širjenje besednega zaklada.

PRILAGODITVE

Posnetek je v govorni obliki. Gluhim in naglušnim osebam se lahko posnetek prilagodi tako, da se poveča jakost zvoka ali se posnetek predvaja prek slušalk. Zelo zaželeno je, da si otrok posnetek ogleda skupaj z odraslo osebo, ki mu lahko posnetek prevede v slovenski znakovni jezik in otroku dodatno razlaga nepoznane pojme in odgovarja na vprašanja.

NAVODILA ZA IGRO

1. Odrasla oseba se naj z otrokom pogovori o menstruaciji in razloži, da je to nekaj zelo normalnega in prisotnega pri skoraj vseh ženskah.
  2. S klikom na posnetek, se ogled posnetka prične.
  3. Na vsake nekaj sekund se posnetek zaustavi in pojavi se vprašanje.
  4. Ko otrok odgovori na vprašanje, se posnetek nadaljuje.
  5. Tekom igre otrok zbira točke, glede na pravilen odgovor na vprašanje.
  6. Cilj igre je, da otrok dobro spozna, kaj je menstruacija in higienski pripomočki, ki se uporabljajo ob menstruaciji. Točke so samo motivacija otroka za sodelovanje.
  7. Če ima otrok z razumevanjem posnetka, naj se odrasla oseba z otrokom pogovori in razloži nepoznane pojme.

Avtorstvo za video: TVInfodrom

Avtorici interaktivne vsebine: Juretič, S. in Trošt, S.

Vir:
Infodrom: Menstruacija in higienski pripomočki [televizijski posnetek]. Objavljen 14. 12. 2018 na spletnem naslovu: https://youtu.be/x24Yeh6Rtdw. Pridobljeno 3. 1. 2019.